O projektu

Portal Znameniti.hr 2016. godine pokrenule su Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti sa svojom Knjižnicom kao koordinatorom te Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba i Državni arhiv u Varaždinu. Jednokratnu financijsku potporu dala je Zaklada Adris 2016. godine u okviru projekta koji je prijavljen pod nazivom Znameniti i zaslužni Hrvati.

Cilj je projekta uspostaviti temelj za okupljanje i objedinjeno pretraživanje metapodataka digitalne građe hrvatskih kulturnih, umjetničkih i znanstvenih ustanova izgradnjom portala Znameniti.hr s digitalnom građom velikana hrvatske kulture, znanosti, umjetnosti i javnog života iz različitih zbirki/repozitorija. Svrha je projekta omogućiti veću dostupnost i korištenje nekomercijalnih znanstvenih, kulturnih i umjetničkih digitalnih sadržaja istraživačima i široj javnosti.

U prvoj fazi projekta na portalu su prikupljeni podaci iz zbirka četiriju ustanova koje su ujedno i pokretači projekta, a tematski su vezane uz hrvatskog povjesničara, književnika, političara i bibliofila I. K. Sakcinskog. Potom se pristupilo prikupljanju metapodataka ostalih znamenitih osoba.

U drugoj fazi izgradnje portala projektu su pristupile i ostale ustanove koje u svojim digitalnim zbirkama/repozitorijima posjeduju vrijedne priloge o znamenitim ličnostima hrvatske prošlosti i sadašnjosti: Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Institut za etnologiju i folkloristiku te Muzej za umjetnost i obrt. Očekuje se da će se u projekt uključiti i ostale ustanove te da će opseg i raznovrsnost zastupljenog digitalnog sadržaja rasti iz dana u dan.

Suradnici

Pokretači projekta:

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) - DiZbi.HAZU

​ Suradnici:

  • mr. sc. Vedrana Juričić – vea@hazu.hr (voditeljica projekta 2017/2018)
  • Dina Mašina – dinam@hazu.hr (članica ad hoc radne grupe za profile i metapodatke)
  • Marko Tot – mtot@hazu.hr

Nacionalna i sveučilišna knjižnica (NSK) - Digitalne zbirke NSK

​ Suradnici:

  • dr. sc. Sofija Klarin Zadravec – sklarin@nsk.hr
  • Karolina Holub – kholub@nsk.hr (članica ad hoc radne grupe za profile i metapodatke)

Knjižnice grada Zagreba (KGZ) - Digitalne zbirke

​ Suradnici:

  • Alemka Belan Simić – alemka.belan.simic@kgz.hr
  • Rajka Gjurković-Govorčin – rajka.govorcin@kgz.hr (članica ad hoc radne grupe za profile i metapodatke)

Državni arhiv u Varaždinu (DAV) - repozitorij u izradi

​ Suradnici:

  • Damir Hrelja, prof. – dhrelja@dav.hr

U projekt su se uključile sljedeće ustanove i suradnici:

Leksikografski zavod Miroslav Krleža (LZMK) - Online izdanja

​ Suradnici:

  • dr. sc. Nataša Jermen – natasa.jermen@lzmk.hr
  • Irina Starčević Stančić – irina.starcevic.stancic@lzmk.hr

Institut za etnologiju i folkloristiku (IEF) - Digitalni repozitorij

​ Suradnici:

  • dr. sc. Koraljka Kuzman Šlogar – koraljka@ief.hr

Muzej za umjetnost i obrt (MUO) - MUO Athena Plus, MUO Partage Plus

​ Suradnici:

  • dr. sc. Vesna Lovrić Plantić – vesna.lovric.plantic@muo.hr
  • Zoran Svrtan – zoran.svrtan@muo.hr